fbpx

Aktualności w projekcie

W piątkowy wieczór, tuż przed zachodem słońca, na statku rozległy się pierwsze dźwięki pianina. Z każdą chwilą port wypełniał się dźwiękową narracją, opowieścią snutą przez kolory, miejsca, wydarzenia i ludzi. Ostatnie promienie słońca nałożyły się na końcowe dźwięki, które nadal unoszą się w cigacickim porcie. Dziękujemy Zuzannie za tę podróż. Liczymy, że następna będzie już na rzece.

I tej sprawie poświęcona została licytacja po koncercie. Licytacja, z której dochód przeznaczony będzie na wsparcie wymiany starego, rdzewiejącego poszycia Statku Kultury. Pozwoli nam to uniknąć zatonięcia i umożliwi rozwinięcie kulturalnych żagli. Dziękujemy artystom za podarowane prace, dziękujemy wszystkim licytującym i dziękujemy tym, którzy zasilili kapelusz. Jesteście wspaniali! Udało nam się zabrać 900zł! Pieniądze zostały przelane na konto naszej zrzutki – zobacz sam, oto link.

Do zobaczenia!

Nasz matczyny projekt – Laboratorium Rejs, wraz z załogą z Kod_Krowa, rusza w ósmą edycję na polskie rzeki. Rozpoczynamy wypłynięciem oczywiście z Cigacic – 27 czerwca 2020 możecie nam pomachać chusteczkami z Przystani Tu.

Jeśli masz ochotę dołączyć do tej przygody zapisz się na otwarte warsztaty filmowe!

Wystarczy że zabierzesz ze sobą otwartą głowę, chęć na nowe doświadczenia i wypełnisz formularz rekrutacyjny – TUTAJ.

W tym roku zawitamy do:
– Ścinawy (30 czerwca – 4 lipca)
– Nowej Soli (8 lipca – 12 lipca)
– Czerwieńska (10 lipca – 2 sierpnia)

Warsztaty prowadzone będą przez wyspecjalizowany i doświadczony zespół instruktorek i instruktorów (zapewniamy profesjonalny sprzęt).

Więcej informacji o projekcie: laboratorium-rejs.pl

Do zobaczenia!

Z waszą pomocą uratujemy nasz dom kultury i będziemy działać dalej!

Od siedmiu lat, dzięki Statkowi Kultury, docieramy do mieszkańców niewielkich miejscowości i prowadzimy dla nich warsztaty z różnych dziedzin sztuki. Organizujemy także pokazy filmów, koncerty i inne wydarzenia, na których zawsze mamy pełną widownię. Działamy w obszarze edukacji kulturalnej i dopływamy tam, gdzie nie ma kin, muzeów, teatrów i galerii sztuki – za to Statek Kultury oferuje młodzieży, dzieciom, a także dorosłym udział w kulturze i zajęcia, które rozwijają kreatywność. Główną dziedziną, którą się zajmujemy jest film dokumentalny – uczymy naszych warsztatowiczów technik filmowych. Nowe umiejętności, które zdobywają na naszych warsztatach, mogą być początkiem własnej twórczości, a na pewno otwierają i zachęcają do działania w swojej lokalnej społeczności.

Kolejnym terenem naszych działań jest ekologia. Gęsta sieć wód śródlądowych to krwiobieg naszego kraju. Tętni on dzikim i bujnym życiem. Chcemy pokazać, że szacunek do natury i życie blisko niej jest ogromną wartością – takie właśnie życie często prowadzą mieszkańcy wsi i miasteczek, które odwiedzamy. Chcemy się od nich uczyć i umożliwić im pokazanie w filmach warsztatowych kawałka swojego świata.

Statek Kultury w liczbach to:

  • 7 edycji warsztatów filmu dokumentalnego, w których wzięło udział ponad 300 młodych warsztatowiczów.
  • Stworzyli oni ponad 90 etiud dokumentalnych
  • odwiedziny w ponad 30 miejscowościach, seanse naszego Kina Rzecznego obejrzane przez ponad 5000 osób
  • 4 festiwale muzyczne, dziesiątki koncertów, wykładów, seansów filmowych, wystaw, rekonstrukcji etnograficznych i spektakli teatralnych
  • plan filmowy 2 teledysków
  • miejsce nagrań 3 płyt muzycznych

Statek Kultury tonie!

Pomóżcie nam załatać dziurę!

Statek Kultury jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski – to dom kultury na wodzie. Stacjonuje na Odrze, w malowniczym porcie w Cigacicach, miejscowości oddalonej 10 km od Zielonej Góry (woj. lubuskie). Zbieramy pieniądze na remont dennicy, czyli dna Statku, bo chcemy uratować go przed zatonięciem. Niestety Statek zaatakowała rdza, a naprawa możliwa jest wyłącznie w stoczni i kosztuje około 60.000 zł. Prosimy was o wsparcie, bo kultura tonie.

Serdecznie zapraszamy na pokaz finałowy projektu Motyw Rzeka do galerii BWA w Zielonej Górze

28 listopada o godz. 17

Motyw Rzeka to projekt kulturalno-edukacyjny dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który po raz drugi wypłynął na polskie rzeki.

Ideą projektu jest tworzenie artystycznej platformy międzypokoleniowego dialogu, gdzie każdy z uczestników, wykorzystując różne obszary sztuki, może odnaleźć indywidualną ekspresję twórczą. Warsztaty odbywają się na dużych barkach oraz w miejscach związanych z rzeką: barka Irena we Wrocławiu, Statek Kultury w Cigacicach, barka Lemara w Bydgoszczy, Muzeum Kanału Bydgoskiego w Bydgoszczy.

Prezentacja efektów warsztatów w formie wystawy/instalacji rozpocznie się rzecznym performansem o godz. 17:00.
O godz. 17:30 autorzy projektu opowiedzą o poszczególnych elementach wystawy i o idei projektu.

Wystawę będzie można obejrzeć do godz. 19.

Wstęp wolny.

Zapraszamy rzecznie!

//

Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerzy lubuskiej edycji to BWA Zielona Góra, Statek Kultury, Port Cigacice, Gmina Sulechów, OSiR w Sulechowie, Kobalt migrating platform, Ferment Lab, Siostry Rzeki.

1 września 2019, Tkalnia, Zielona Góra

Na zakończenie wakacji – a zarazem jako artystyczne zwieńczenie tygodniowego ImproPlener 2019 – zapraszamy na pierwszy koncert z serii Orkiestra Minus! W inspirującym wnętrzu Tkalnia zaprezentujemy Wam wyjątkowo rzadkie dźwiękowe zjawisko: kornetowy duet w wykonaniu Weronika Wiktoria Kulesza i Adam Teresa – muzyków związanych z Zieloną Górą, a od roku zasilających poznańską scenę swobodnej improwizacji.

Rozkład jazdy

18:00 – Quest Europe – film fabularny Wściekłość Braci Węgrzyn
19:30 – koncert

Bilety

10 zł – ulgowe (dzieci, młodzież, studenci)
15 zł – normalne


Orkiestra Minus to cykl koncertowy nieodłącznie związany z Poznańska Orkiestra Improwizowana – kolektywem muzycznym zainteresowanym improwizowaniem w dużym składzie. “Minus” oznacza, że w jego ramach prezentujemy jednak mniejsze, kameralne składy (projekty solowe, duety, tria) wybrane spośród członków Orkiestry i prezentujące jej dźwiękową różnorodność.


Weronika Kulesza – kornecistka, trębaczka. Absolwentka studiów licencjackich na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na Uniwersytecie Zielonogórskim (klasa dra Artura Majewskiego) oraz magisterskich na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (klasa dra Marcina Gawdzisa). Współpracowała z różnymi big-bandami oraz orkiestrami, w tym z działającym przy wrocławskim klubie jazzowym Vertigo Big-Band. Pierwszą styczność z wykonywaniem muzyki swobodnie improwizowanej miała na XII Festiwalu Green Town of Jazz (2016) podczas którego wraz z zespołem złożonym ze studentów jazzu Uniwersytetu Zielonogórskiego zaimprowizowała muzykę do filmu „Dwaj ludzie z szafą” R. Polańskiego. Z Poznańską Orkiestrą Improwizowaną związana od 2018 roku. Poza wykonawstwem muzyki zajmuje się edukacją obecnie prowadząc zajęcia umuzykalniające dla dzieci do lat 6 oraz zajęcia muzyczne w Ośrodku Terapii Zajęciowej.


Adam “Teresa” Jełowicki – trębacz, kornecista, student Akademii Muzycznej w Poznaniu, absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego. Współpracował z takimi zespołami jak Poznańska Orkiestra Improwizowana, Big Band Uniwersytetu Zielonogórskiego, Cztery Metry od Chodnika, OOZ czy Apli Papli. Koncertował m. in. na Festiwalu Muzyki Spontanicznej, Bass&Beat Festival, Podwodny Wrocław, Powidz Jam Festiwal czy Festiwal Dźwięków Wszelakich Zgrzytowisko. Uczestnik wielu warsztatów, prowadzonych przez Roba Mazurka, Chada Taylora, Petera Evansa, Vasco Trillę, Annę Kaluzę czy Adama Rapę.

Statek Kultury tonie!

Pomóżcie nam załatać dziurę!

Statek Kultury jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski – to dom kultury na wodzie. Stacjonuje na Odrze, w malowniczym porcie w Cigacicach, miejscowości oddalonej 10 km od Zielonej Góry (woj. lubuskie). Zbieramy pieniądze na remont dennicy, czyli dna Statku, bo chcemy uratować go przed zatonięciem. Niestety Statek zaatakowała rdza, a naprawa możliwa jest wyłącznie w stoczni i kosztuje około 60.000 zł. Prosimy was o wsparcie, bo kultura tonie. ZOBACZ WIĘCEJ >

X