fbpx

Aktualności w projekcie

W piątkowy wieczór, tuż przed zachodem słońca, na statku rozległy się pierwsze dźwięki pianina. Z każdą chwilą port wypełniał się dźwiękową narracją, opowieścią snutą przez kolory, miejsca, wydarzenia i ludzi. Ostatnie promienie słońca nałożyły się na końcowe dźwięki, które nadal unoszą się w cigacickim porcie. Dziękujemy Zuzannie za tę podróż. Liczymy, że następna będzie już na rzece.

I tej sprawie poświęcona została licytacja po koncercie. Licytacja, z której dochód przeznaczony będzie na wsparcie wymiany starego, rdzewiejącego poszycia Statku Kultury. Pozwoli nam to uniknąć zatonięcia i umożliwi rozwinięcie kulturalnych żagli. Dziękujemy artystom za podarowane prace, dziękujemy wszystkim licytującym i dziękujemy tym, którzy zasilili kapelusz. Jesteście wspaniali! Udało nam się zabrać 900zł! Pieniądze zostały przelane na konto naszej zrzutki – zobacz sam, oto link.

Do zobaczenia!

Nasz matczyny projekt – Laboratorium Rejs, wraz z załogą z Kod_Krowa, rusza w ósmą edycję na polskie rzeki. Rozpoczynamy wypłynięciem oczywiście z Cigacic – 27 czerwca 2020 możecie nam pomachać chusteczkami z Przystani Tu.

Jeśli masz ochotę dołączyć do tej przygody zapisz się na otwarte warsztaty filmowe!

Wystarczy że zabierzesz ze sobą otwartą głowę, chęć na nowe doświadczenia i wypełnisz formularz rekrutacyjny – TUTAJ.

W tym roku zawitamy do:
– Ścinawy (30 czerwca – 4 lipca)
– Nowej Soli (8 lipca – 12 lipca)
– Czerwieńska (10 lipca – 2 sierpnia)

Warsztaty prowadzone będą przez wyspecjalizowany i doświadczony zespół instruktorek i instruktorów (zapewniamy profesjonalny sprzęt).

Więcej informacji o projekcie: laboratorium-rejs.pl

Do zobaczenia!

Z waszą pomocą uratujemy nasz dom kultury i będziemy działać dalej!

Od siedmiu lat, dzięki Statkowi Kultury, docieramy do mieszkańców niewielkich miejscowości i prowadzimy dla nich warsztaty z różnych dziedzin sztuki. Organizujemy także pokazy filmów, koncerty i inne wydarzenia, na których zawsze mamy pełną widownię. Działamy w obszarze edukacji kulturalnej i dopływamy tam, gdzie nie ma kin, muzeów, teatrów i galerii sztuki – za to Statek Kultury oferuje młodzieży, dzieciom, a także dorosłym udział w kulturze i zajęcia, które rozwijają kreatywność. Główną dziedziną, którą się zajmujemy jest film dokumentalny – uczymy naszych warsztatowiczów technik filmowych. Nowe umiejętności, które zdobywają na naszych warsztatach, mogą być początkiem własnej twórczości, a na pewno otwierają i zachęcają do działania w swojej lokalnej społeczności.

Kolejnym terenem naszych działań jest ekologia. Gęsta sieć wód śródlądowych to krwiobieg naszego kraju. Tętni on dzikim i bujnym życiem. Chcemy pokazać, że szacunek do natury i życie blisko niej jest ogromną wartością – takie właśnie życie często prowadzą mieszkańcy wsi i miasteczek, które odwiedzamy. Chcemy się od nich uczyć i umożliwić im pokazanie w filmach warsztatowych kawałka swojego świata.

Statek Kultury w liczbach to:

  • 7 edycji warsztatów filmu dokumentalnego, w których wzięło udział ponad 300 młodych warsztatowiczów.
  • Stworzyli oni ponad 90 etiud dokumentalnych
  • odwiedziny w ponad 30 miejscowościach, seanse naszego Kina Rzecznego obejrzane przez ponad 5000 osób
  • 4 festiwale muzyczne, dziesiątki koncertów, wykładów, seansów filmowych, wystaw, rekonstrukcji etnograficznych i spektakli teatralnych
  • plan filmowy 2 teledysków
  • miejsce nagrań 3 płyt muzycznych

Statek Kultury tonie!

Pomóżcie nam załatać dziurę!

Statek Kultury jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski – to dom kultury na wodzie. Stacjonuje na Odrze, w malowniczym porcie w Cigacicach, miejscowości oddalonej 10 km od Zielonej Góry (woj. lubuskie). Zbieramy pieniądze na remont dennicy, czyli dna Statku, bo chcemy uratować go przed zatonięciem. Niestety Statek zaatakowała rdza, a naprawa możliwa jest wyłącznie w stoczni i kosztuje około 60.000 zł. Prosimy was o wsparcie, bo kultura tonie.

Serdecznie zapraszamy na pokaz finałowy projektu Motyw Rzeka do galerii BWA w Zielonej Górze

28 listopada o godz. 17

Motyw Rzeka to projekt kulturalno-edukacyjny dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który po raz drugi wypłynął na polskie rzeki.

Ideą projektu jest tworzenie artystycznej platformy międzypokoleniowego dialogu, gdzie każdy z uczestników, wykorzystując różne obszary sztuki, może odnaleźć indywidualną ekspresję twórczą. Warsztaty odbywają się na dużych barkach oraz w miejscach związanych z rzeką: barka Irena we Wrocławiu, Statek Kultury w Cigacicach, barka Lemara w Bydgoszczy, Muzeum Kanału Bydgoskiego w Bydgoszczy.

Prezentacja efektów warsztatów w formie wystawy/instalacji rozpocznie się rzecznym performansem o godz. 17:00.
O godz. 17:30 autorzy projektu opowiedzą o poszczególnych elementach wystawy i o idei projektu.

Wystawę będzie można obejrzeć do godz. 19.

Wstęp wolny.

Zapraszamy rzecznie!

//

Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerzy lubuskiej edycji to BWA Zielona Góra, Statek Kultury, Port Cigacice, Gmina Sulechów, OSiR w Sulechowie, Kobalt migrating platform, Ferment Lab, Siostry Rzeki.

X