fbpx

Port Cigacice

Lokalizacja

Portowa
Cigacice

Następne wydarzenie

No upcoming events

Cigacice (tuż po wojnie Cygaczyce, niem. Tschicherzig – wieś w Polsce położona nad Odrą w województwie lubuskim, w powiecie zielonogórskim, w gminie Sulechów.

Wschodnim skrajem Cigacic przebiega droga ekspresowa S3 (most nad Odrą o długości 571,84 m). W miejscowości znajduje się port rzeczny oraz most na Odrze.

Według danych na 31 grudnia 2014 miejscowość zamieszkuje 805 mieszkańców.

Historia

Przed 1945 r. wieś posiadała charakter wypoczynkowo-uzdrowiskowy (tzw. „Luftkurort”). Zakładano tu także liczne winnice i produkowano wina. W 1937 r., w ramach polityki zniemczania nazw pochodzenia słowiańskiego, władze nazistowskie zmieniły nazwę wsi na Odereck.

W latach 1945-54 była siedzibą gminy Cigacice. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa zielonogórskiego.

Zabytki i kultura

Na skarpie odrzańskiej stoi zabytkowy, neogotycki kościół św. Michała Archanioła.

W miejscowości są pozostałości niemieckich umocnień z II wojny światowej (Linia Środkowej Odry). Udostępniana jest zabezpieczona kopuła obserwacyjna; jedyny widoczny dziś fragment żelbetowego, jednokondygnacyjnego schronu obserwacyjnego nr 712. Kopuła znajduje się, przy południowym przyczółku mostu drogowego na Odrze (po wschodniej stronie szosy). Obiekt jest pod prawną opieką zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Fortyfikacji.

Od 2005 we wsi działa Teatr Wielki w Cigacicach – nieformalna grupa kabaretowa, złożona z mieszkańców Cigacic i okolicznych miejscowości. Animatorem teatru jest mieszkający w Cigacicach Dariusz Kamys, członek kabaretu Hrabi.

ŹRÓDŁO: Wikipedia

Archiwalne wydarzenia

X