fbpx

Festiwal Rytmy Odry

Festiwal Rytmy Odry

Kiedy

piątek, 31 sierpnia 2018 - niedziela, 2 września 2018    
Całodniowe

Gdzie

Port Cigacice
Portowa, Cigacice

Rodzaj wydarzenia

Zapraszamy na pierwszą edycję Festiwalu Rytmów Odry, która odbędzie się w ostatni weekend wakacji, w dniach od 31 sierpnia do 2 września. Festiwal odbywa się w Cigacicach pod Zieloną Górą i w założeniu jest wydarzeniem muzyczno-warsztatowym, skoncentrowanym na bębnach afrykańskich, ale otwartym na brzmienia instrumentów perkusyjnych wszelkich tradycji, w tym współczesnych idiofonów, takich jak tank drum czy hang drum, umożliwiających aktywne uczestnictwo we wspólnej kontemplacji fenomenu rytmu.

Nauka gry na bębnach jest procesem rozwijającym w uczestnikach cechy często zaniedbywane we współczesnych modelach życia, takie jak trwałe osadzenie w uważnej obecności „tu i teraz” oraz wspólnotowość, pojęta jako poszukiwanie i zrozumienie swojego integralnego, aktywnego miejsca w dynamicznej strukturze grupy – wspólnotowość nastawiona nie na bierną, hierarchiczną realizację partykularnych celów, a na kolektywne uczestnictwo w ekstatycznym pulsie życia – bujną wspólnotowość, przepełnioną kreatywną wolnością, a zarazem wzajemnym szacunkiem i akceptacją. Naszym wydarzeniem chcemy otworzyć, zarówno uczestników warsztatów, jak i koncertową publiczność, na wolny przepływ energii, który jest jednocześnie braniem i dawaniem, przejawiającym się we wspólnej eksploracji rytmu – a także zintegrować środowiska pasjonujące się muzyką perkusyjną na wszelkich poziomach zaawansowania: od zupełnie początkujących amatorów, wolnych elektronów, chowających w domu gdzieś po kątach swoją djembe, po grające regularnie, zintegrowane grupy o charakterze bądź to hobbystycznym, bądź profesjonalnym.

PROGRAM FESTIWALU

PIĄTEK

31-08-2018

12:00-14:00 Przyjazd uczestników, zakwaterowanie, zapoznanie z zasadami Miasteczka Rytmów Odry
14:00-18:30 Warsztaty prowadzone w dwóch grupach (Statek Kultury, Jurta)
18:30-20:00 Wspólne przygotowanie obiadokolacji, posiłek
20:00-21:00 Koncert MATE
21:00-23:00 Jam Session
23:00-00:00 Nocne historie djambe z Wiktorem Golcem
00:00-… Dobranoc Miasteczko Rytmów

SOBOTA

01-09-2018

09:00-10:00 Wspólne przygotowanie śniadania, posiłek
10:00-13:30 Warsztaty prowadzone w dwóch grupach (Statek, Jurta)
13:30-15:00 Wspólne przygotowanie obiadu, posiłek
15:00-18:30 Warsztaty prowadzone w dwóch grupach (Statek, Jurta)
18:30-20:00 Wspólne przygotowanie obiadokolacji, posiłek
20:00-21:00 Koncert zespołu Papadrum Roots Drums Band
21:00-23:00 Jam Session
23:00-… Dobranoc Miasteczko Rytmów

02-09-2018 NIEDZIELA

09:00-10:00 Wspólne przygotowanie śniadania, posiłek
10:00-12:00 Warsztaty prowadzone w dwóch grupach (Statek, Jurta)
12:15-14:00 Finałowy koncert na wodzie – spływ Odrą Galarami
15:00-……   Zakończenie festiwalu Rytmy Odry

ZAPRASZAMY NA WARSZTATY!

Warsztaty djembe prowadzone będą w 2 grupach, średniozaawansowanej i zaawansowanej, które poprowadzą Mariusz Raźny z Wrocławia oraz Roman Rozenberger i Agata Filipowska z Zielonej Góry.

Mariusz Raźny

Rytmy bębnów afrykańskich na stałe zagościły w jego życiu ponad dekadę temu. Przełomowy pod tym względem był rok 1999. Właśnie wtedy zdecydował się na podjęcie edukacji w zakresie muzyki zachodnioafrykańskiej. Pragnienie zgłębienia wiedzy, rodząca się pasja oraz chęć rozbudowy własnego instrumentarium sprawiły, iż postanowił zająć się produkcją bębnów na własną rękę. Sześć lat później rozpoczął prowadzenie warsztatów bębniarskich, a w 2007 roku, założył zespół Tiriba. Nieustanna chęć rozwoju zawiodła go do Gwinei, kraju, gdzie powstał pierwszy bęben Djembe. Tam też miał możliwość obserwować przy pracy lokalnych rzemieślników produkujących instrumenty. Obecnie produkcją bębnów zajmuje się zawodowo. Do jego działalności należy również prowadzenie warsztatów bębniarskich, szeroko rozumiana edukacja muzyczna dzieci, prowadzenie integracyjnych warsztatów dla firm/instytucji, organizacja koncertów zespołu Tiriba.

Roman Rozenberger i Agata Filipowska

Roman Rozenberger przygodę z bębnami rozpoczął około 5 lat temu w Opolu, pierwsze kroki stawiając pod okiem Janusza Czarneckiego. W międzyczasie rozwijał się korzystając z wiedzy pochodzącego z Afryki mistrza djembe – Mansa Camio , oraz europejskich grających (Pavel Nowak, Wojtek Pęczek, Dorota Książkiewicz, Kuba Lichwa). Od 2016 roku jest w Zielonej Górze i dzieli się wiedzą prowadząc warsztaty gry na djembe i bębnach basowych dundun wraz z Agatą Filipowską dla chętnych poznania tradycyjnych rytmów Czarnego Lądu. Dwukrotnie (w 2016 i 2017 roku ) wspólnie zorganizowali spotkania promujące bębny afrykańskie w ramach Ogólnopolskich Dni Djembe. Regularnie wspierają akcje charytatywne występując ze swoją grupą warsztatową.

ZAPRASZAMY NA KONCERTY i JAM SESSIONS!

Mate

MATE to wypadkowa zainteresowań i doświadczeń muzycznych oraz życiowych każdego członka zespołu, dlatego muzyka tworzona przez nich wymyka się wszelkim klasyfikacjom. To, co w MATE niezmienne, to ciągła chęć zmiany, poszukiwań zamkniętych drzwi, które można by otworzyć lub choćby zerknąć przez dziurkę od klucza. Potrzeba rozwoju, odkrywania siebie, popełniania nowych błędów, prowadzi równie często w kierunki oczywiste, jak i zupełnie nieoczekiwane. To czego można spodziewać się na koncertach MATE, to duże ilości energii wymienianej między muzykami a publicznością i głębokiego zaangażowania w proces transformacji odtwarzania w tworzenie.

Skład:

Michał Chłodnicki – gitara elektryczna;
Jakub Osypiński – trąbka;
Wojtek Pruszyński – instrumenty klawiszowe;
Piotr Stepek – kontrabas;
Marek Wesołowski – perkusja;
Rafał Żurawiński – głos, ukulele

Dyskografia:

2008 – „Wizyta starszej pani” – CD wydane przez Lubuski Teatr z muzyką do spektaklu
2009 – „Muzyka” – demo wydane własnym sumptem
2014 – „Porozumienie” – debiutancki album wydany własnymi siłami

Wiktor Golc wraz z Mistycznym Wehikułem Roots Drums Band PAPADRAM

Wiktor Golc jest jedną z najważniejszych postaci polskiej sceny bębniarskiej. Mówi się o nim, że jako pierwszy wyrzeźbił i wprowadził djembe do Polski. Wytwarzaniem bębnów i graniem na nich zajmuje się od 1982 roku. Pracował z legendarnym Wojtkiem Sówką, z którym robił jeszcze w Stargardzie pierwsze instrumenty. W jego wrocławskiej pracowni Drum Maker powstają djembe i inne instrumenty perkusyjne, uznawane na całym świecie.

PAPADRAM to formacja bębniarska, którą w 1991r. w Wolimierzu, jako kontynuację swojej wieloletniej działalności muzycznej, założył Wiktor Witek Golc.

PAPADRAM gra własne kompozycje rytmiczne obecnie mocno inspirowane kulturą muzyczną Zachodniej Afryki. Utwory grane są na tradycyjnych afrykańskich instrumentach (zbudowanych przez Wiktora Golca) typu bęben djembe, dun duny, bębny szczelinowe, talking drums, kpanlogo. Oprócz wymienionych zespół koncertuje także na congach, berimbau, cuicach. Wyróżnikiem formacji jest rozbudowana sekcja basowa grana na tzw. „trójnogach” – bębnach pomysłu Wiktora Golca oraz wielkim bębnie basowym żartobliwie nazywanym Grubą Bertą.

Podczas dwudziestu lat istnienia PAPADRAM współpracował m.in. z: Jerzym Słomą Słomińskim, Mateuszem Pospieszalskim, Włodzimierzem Kiniorskim, Januszem Stokłosą, Januszem Józefowiczem (przy musicalu „Piotruś Pan” w Teatrze ROMA w Warszawie), Kazikiem Staszewskim (wspólna płyta inspirowana muzyką Toma Waitsa), Jackiem Bieleńskim, Jackiem Kleyffem, Jerzym Pilchem, Józefem Skrzekiem, Teatrem Klinika Lalek, Teatrem Muzycznym CAPITOL we Wrocławiu…

Festiwalem Rytmów Odry mamy ponadto nadzieję sprawić, że ruch bębniarski, jego widowiskowy i transowy potencjał, będący świetną alternatywą (lub właśnie uzupełnieniem, co też będziemy starali się udowodnić) dla masowych imprez elektronicznych i klubowych, odbije się szerszym echem wśród mniej lub bardziej lokalnej publiczności, a być może i zainspiruje do nowych inicjatyw. Wobec powyższych założeń, wydarzenie podzielone zostało na cztery główne bloki, różniące się modelem partycypacji muzyków, warsztatowiczów i publiczności:

  • dzienne warsztaty muzyczne w grupach, prowadzone przez doświadczonych instruktorów i przeznaczone dla zapisanych wcześniej chętnych;
  • wieczorne koncerty zespołów, przeznaczone dla szerokiej publiczności;
  • późnowieczorne wspólne Jam Session, podczas którego zanika podział na scenę i publiczność i grać mogą zarówno muzycy, warsztatowicze, jak i wszyscy chętni;
  • nocna etno-elektronika, czyli impreza muzyczno-taneczna: nasza księżycowa linka, łącząca etniczną energię festiwalu z klimatami dj-skimi (typu dub) i kulturą rave.

Festiwal Rytmów Odry przejawia aspekt nie tylko muzyczno-warsztatowy, ale i lifestyle’owy: granie na djembe czy dundunach łączy się z ideami recyklingu, ze zdrowym i zrównoważonym trybem życia, uważnością na otoczenie oraz miłością do Ziemi i natury. W trakcie sobotniego obiadu odbędą się warsztaty gotowania z wykorzystaniem darów przyrody, które możemy nazbierać wokół nas.

Na potrzeby festiwalu w Cigacicach udostępniony zostanie Statek Kultury, a także powstanie Miasteczko Rytmów Odry. Część wydarzeń odbywać się będzie na wodach portu – na dwóch pokładach barki, prowadzonej przez Stowarzyszenie KOD_KROWA, stanowiącej platformę działań na polu sztuki i kultury. Natomiast po drugiej stronie wału przeciwpowodziowego powstanie miasteczko z wybudowaną w tym roku przestronną jurtą, na wzór namiotów koczowniczych plemion mongolskich, namiotem kulinarnym z kuchnią polową, oraz namiotami sypialnymi.

Piątkowe i sobotnie warsztaty zwieńczone będą finalnie koncertami. Uczestnicy, w ramach Rytmów Odry Bez Granic, po zakończonym koncercie pozostaną z muzykami na wspólnym Jam Session, bawiąc się i improwizując z wcześniej poznanymi rytmami, oraz doświadczając gry z zawodowymi, doświadczonymi muzykami. Na dobranoc Miasteczko Rytmów Odry będzie wpierw ożywiane, a następnie delikatnie usypiane elektronicznymi rytmami etno, tworzonymi na żywo przez zaproszonych DJ-ów.

Zwieńczeniem kilkudniowego szlifowania kunsztu bębniarskiego będzie dwugodzinny rejs galarami po Odrze w trakcie którego odbędzie się zbiorowy koncert finałowy uczestników warsztatów. W trakcie rejsu promować będziemy turystykę rzeczną i wykorzystanie Odry w województwie Lubuskim.

BILETY

KOSZT UCZESTNICTWA W FESTIWALU: 150,00 zł.

W ramach ceny zapewniamy:

  • warsztaty u Mariusza oraz Romana i Agaty (4 cykle zamiennie 2 grupy)
  • wyżywienie przy wspólnym gotowaniu
  • warsztaty żywieniowe
  • nocleg na Statku Kultury i w Jurcie oraz Namiocie Sypialnym
  • Koncerty i Jam Session
  • Nocny DJ-SET
  • Finałowy spływ Galarem po Odrze

BILETY NA WYDARZENIA OTWARTE DLA OSÓB SPOZA WARSZTATÓW

Bilet na wieczorny koncert: 25,00 zł

Bilet łączony na koncert + Jam Session + DJ SET: 40,00 zł

Bilet na dwa koncerty (piątek i sobota) + Jam Session + DJ SET: 60,00 zł

Festiwal jest dofinansowany przez załogę Statku Kultury.

DO ZOBACZENIA!

Kontakt organizacyjny

Krzysztof Zdanowicz

tel. 603 51 98 89
email: krzysztof@statekkultury.org

X