fbpx

#RadioBulaje 2

W naszej kulturze religijnej obchodzimy właśnie bardzo szczególny czas – czas śmierci Boga, czas trwania w ciszy przy jego grobie. Trochę przewrotnie, trochę z transkulturową fascynacją, a trochę w poszanowaniu tego rodzimego wielkanocnego kontekstu – chcielibyśmy Wam zaprezentować kompletnie odmienną (a z naszej kulturowej perspektywy – być może szaleńczą) religijną tradycję trwania przy świętym grobie.

W ramach #RadioBulaje prezentujemy JuJu Sounds. Pod linkiem znajdziecie fascynującą relację (wraz z terenowymi nagraniami audio-video) z ekstatycznych, transowych, kontrowersyjnych obchodów jednego z mulidów, czyli egipskich festiwali ulicznych, celebrujących sufickich (ale też chrześcijańskich, a dawniej również żydowskich) świętych; często – trochę jak niegdysiejsze w naszej kulturze karnawały – zawieszających istnienie norm społecznych i obyczajowych; pulsujących radością, wolnością, muzyką i tańcem. Ten szczególny mulid organizowany jest cyklicznie w starej części Kairu przy grobowcu jednego z sufickich świętych – dla uczczenia dnia jego śmierci – przez jedno z najstarszych bractw sufickich na świecie (mianem sufizmu określa się ekstatyczne, mistyczne nurty w islamie).

SUFI FESTIVAL IN EGYPT

Na www.jujusounds.com znajdziecie więcej niebywałych historii i nagrań. Jest to etnomuzykologiczny projekt autorstwa Luki Kumora, który wystąpił jako DJ Kumor/Malaria Disco podczas niezapomnianego Pikniku Na Falach Odry, organizowanego podczas majówki 2017 przez Statek Kultury (pamiętacie?). Rozgrzał wtedy do czerwoności pokładowy parkiet winylowym setem pełnym tanecznych dźwięków Kuby, Beninu, Angoli, Kenii, Kolumbii, Ghany, Izraela, Egiptu… Obecnie zamienia kluby na dalekie wyprawy z mikrofonem, by w ramach JuJu Sounds zbierać nagrania terenowe i opowieści o muzyce z różnych zakątków globu; eksplorować peryferyjne gatunki muzyczne, rytmy i melodie towarzyszące codziennemu życiu oraz praktyki związane z doświadczeniem transcendentalnym, inicjacją i rytuałem; kultury muzyczne budujące poczucie godności i przynależności; społeczne konteksty, w których muzyka jest integralną częścią doświadczenia człowieka.

W ramach cyklu #RadioBulaje prezentujemy dokonania twórców najróżniejszych dziedzin, którzy w jakiś sposób związali się lub zetknęli na przestrzeni lat ze Statkiem Kultury. 

Radio nadaje

  • #RadioBulaje 7
    Księżyc od wczoraj niesamowity i w tę przepastną noc majową wrzucamy Wam #RadioBulaje z nocną muzą.
  • #RadioBulaje 6
    1 Maja – Święto Pracy. W czasach wielowymiarowego kryzysu pracy brakuje.
  • #RadioBulaje 5
    Podwawelski bajkoczytacz, zawodowy opowiadacz, nałogowy gawędziarz;
  • #RadioBulaje 4
    Cóż, myliła się Irena Santor i nadrzeczne plaże znów są dzikie, kiedy wirus ludzi przegnał.



X