fbpx

#RadioBulaje 1

Czas pandemii jest zarazem czasem refleksji – refleksji m.in. nad sieciowością naszego społeczeństwa. W obliczu gwałtownego kryzysu wielu zaśniedziałych struktur, z pomocą nowoczesnych technologii, w milionach żywych strumieni (live streaming) i wideokonferencji zaczynamy nagle masowo odkrywać wagę sieci oddolnych relacji, sieci towarzyskich, sieci wspólnych interesów i zainteresowań – sieci spontanicznych, nienarzuconych, nieodgórnych.

W odróżnieniu od rybackich kutrów, nasz statek nie tyle zarzuca kulturalne sieci, co je tworzy oraz sam się wplata w te już istniejące. W ciągu kilku lat rzeczno-kulturalnej przygody nasz pokład zdążyły już odwiedzić setki wszelkiej maści artystów, aktywistów, instruktorów, pasjonatów, rzemieślników. Przez bulaje Statku Kultury dojrzeć można rozrastający się coraz szerzej i głębiej wspaniały widok – coraz gęstszą sieć kulturalnych i społecznych działań, zarybioną tworami muzyki, filmu, sztuki i rzemiosła. W czasach ograniczenia wolności chcielibyśmy przez naszego fanpage’a uchylić Wam bulaja: pod hasztagiem #RadioBulaje puszczać będziemy dzieła i dziełka ludzi, którzy w jakiś sposób zetknęli się ze Statkiem Kultury. Mogą to być rzeczy, które bezpośrednio powstały lub odbyły się na statku, mogą to być dzieła członków naszej niezwykle kreatywnej załogi, ale związek ten może być też znacznie bardziej pośredni – w postaci tworów zupełnie ze statkiem nie związanych, lecz będących tworami ludzi, którzy po prostu kiedyś wystąpili, działali czy nawet tylko jednorazowo zawitali na statku. Postaramy się, by nie była to jedynie muzyka, ale przeróżne formy aktywności, kiełkujących z Waszych przedziwnych główek. Radio Bulaje to nasze małe okienko na bogactwo usieciowionego artystycznego świata. Bo wszyscy pływamy w tej samej wodzie.

W ostatnich dniach (sprawdźcie nasze poprzednie posty) cisnęliśmy trochę Ludzi Z Działki – rewelacyjną piracką kapelę z Zielonej Góry. Współtworzą ją m.in.: nasz statkowy el cápitan (Szymon Mizera – niegdyś członek szalonego poznańskiego kakofoNIKT, który się jeszcze w bulaju pojawi) wraz z żoną Kasią Mizerą oraz takie piękne postaćki i przyjaciele statku jak Szymon Waliszewski (również perkusista poznańskiego bandu Muchy), Adam Marciszonek i Pirtań MoNika, (którzy prowadzą w Zielonej Górze świetne miejsce artystyczno-evetowe – Tkalnia) czy Stefan Hanckowiak. Ludzie Z Działki płytę nagrali na naszym pokładzie i to chyba słychać w tej muzie. Dziś jeszcze ich melancholijna szanta na czasy bez żeglugi – ale następnym razem już skok w bok.

[za Wikipedią: bulaj (z ang. bull’s eye – bycze oko) – rodzaj iluminatora na jachcie, statku lub innej jednostce pływającej; małe, okrągłe okienko umieszczone w burcie (często bardzo blisko linii wodnej) lub w ścianie pokładówki lub nadbudówki]

Radio nadaje

 • #RadioBulaje 7
  Księżyc od wczoraj niesamowity i w tę przepastną noc majową wrzucamy Wam #RadioBulaje z nocną muzą.
 • #RadioBulaje 6
  1 Maja – Święto Pracy. W czasach wielowymiarowego kryzysu pracy brakuje.
 • #RadioBulaje 5
  Podwawelski bajkoczytacz, zawodowy opowiadacz, nałogowy gawędziarz;
 • #RadioBulaje 4
  Cóż, myliła się Irena Santor i nadrzeczne plaże znów są dzikie, kiedy wirus ludzi przegnał.


X