fbpx

Tworzenie sadu w Ogrodzie Społecznym w Cigacicach

Tworzenie sadu w Ogrodzie Społecznym w Cigacicach

Kiedy

piątek, 19 kwietnia 2024 - niedziela, 21 kwietnia 2024    
19:00

Rodzaj wydarzenia

RUL

W projekcie Ogrodu Społecznego planujemy stworzenie niewielkiej, a w przyszłości może większej kolekcji, ze starymi, tradycyjnymi, przedwojennymi odmianami drzew owocowych, nadal rosnącymi w starych sadach i alejach nad Odrą w Cigacicach i okolicy. Stare sady i aleje, to ginący element krajobrazu nadodrzańskiego, który warto zachować. Drzewa umierają, albo są wycinane, sposobem na ich uratowanie/zachowanie jest przeszczepianie tradycyjną metodą, która polega na pobraniu fragmentu gałązki z drzewa (tzw. zraz) i zaszczepieniu na podkładce. W ten sposób uzyskuje się nowe drzewko starej odmiany, które można posadzić w dowolnym miejscu.

Podczas spotkania poruszymy wiele tematów związanych z drzewami owocowymi – pielęgnacja, rozmnażanie, poszukiwanie materiału do rozmnażania, różnorodność odmian, wady i zalety starych odmian itd. Będzie też oczywiście bardzo praktyczny warsztat szczepienia. Zaszczepione drzewka posadzimy na łęgu w Cigacicach. Zaszczepione samodzielnie drzewko będzie też można zabrać ze sobą do posadzenia w swoim sadzie, ogrodzie, albo gdzieś w dzikim miejscu w swojej okolicy.

Zapewniamy wszelkie narzędzia i materiały (sekatory, nożyki, podkładki i zrazy itd.).

Tworzenie kolekcji zachowawczej zostało spontanicznie zainicjowane podczas warsztatów, które odbyły się latem 2022 w ramach Rzecznego Uniwersytetu Ludowego. Dotyczyły starych odmian drzew owocowych, ich pielęgnacji i rozmnażania. W trakcie wyprawy terenowej znaleźliśmy jabłonkę – spontaniczną siewkę nieznanej odmiany. Pobraliśmy z niej zrazy, i zaszczepiliśmy na kilku podkładkach, które warsztatowicze zabrali do posadzenia w swoich ogrodach. Jedno z drzewek zachowaliśmy do posadzenia w Cigacicach. Odmianę nazwaliśmy „Cigacicka Portowa”.

Wykorzystamy też dobrą kwietniową aurę na uzupełnienie i dosianie zimnolubnych warzyw do grządek społecznego ogrodu.

20.04 odbędzie się również wykład Marty Jermaczek – Sitak pt.: „BECZKA ANNY KARENINY – O PRAWACH EKOLOGII”

Spotykamy się na statku 19.04 o godz. 19.00 w celu zaokrętowania się.

Warsztat oraz wykład są bezpłatne. Zapewniamy nocleg na statku w kajutach.
Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego prosimy zgłaszać się pod nr 883997939.

Do zobaczenia na pokładzie!

Więcej informacji -> Rzeczny Uniwersytet Ludowy

X