fbpx

Poznańska Orkiestra Improwizowana. ImproPlener / KOimpro!

Poznańska Orkiestra Improwizowana. ImproPlener / KOimpro!

Kiedy

sobota, 8 września 2018    
20:30 - 22:30

Gdzie

Statek Kultury - scena dolna
ul. Portowa, Cigacice

Rodzaj wydarzenia

Muzyka improwizowana i dyrygowana w jednym? Awangardowy eksperyment w konwencjonalnej orkiestrowej formie?

Dla poznańskiego środowiska muzyków poszukujących, skupionych wokół oddolnych inicjatyw artystyczno-kulturalnych, takich jak niegdysiejsze Centrum Amarant, czy funkcjonujący obecnie z dużym powodzeniem Kołorking Muzyczny, podobne sprzeczności okazały się całkiem pozorne. Zainspirowani podobnymi projektami na świecie i w Polsce (Warsaw Improvisers OrchestraLondon Improvisers Orchestra), w listopadzie zeszłego roku założyli Poznańska Orkiestra Improwizowana, kolektyw muzyków wszelkiej proweniencji, zainteresowanych improwizowaniem w dużych składach i pod batutą dyrygenta, a także samą dyrygenturą takiego zespołu. Orkiestra ma formułę bardzo otwartą, chce skupiać muzyków profesjonalnych i amatorskich, akademickich i undergroundowych, rozrywkowych i awangardowych, jazzowych i ludowych, a nawet nie-muzyków, zainteresowanych taką formą wydobywania dźwięków i działania w tego typu społeczności; każdy może dołączyć do Orkiestry. Spotkania zespołu odbywają się, w miarę możliwości organizacyjnych, co miesiąc i są one w istocie poprzedzonymi próbą koncertami publicznymi, po których następują zazwyczaj luźne, improwizowane występy w mniejszych składach. Orkiestra podtrzymuje swój eksperymentalny charakter na różnych polach: przykładowo, koncert podczas festiwalu Nowa Siła Kuratorska w Poznaniu został zagrany wyłącznie na zepsutych instrumentach… Orkiestra wypracowuje własne techniki komunikacji, eksperymentuje z regułami dyrygentury, w ramach których dokonuje się improwizacja, z szerokim, często nowatorskim instrumentarium, a także z kontekstami wizualnymi, przestrzennymi i społecznymi (np. występ uliczny w ramach Dnia Sąsiada ulicy Św. Marcin w Poznaniu, przy której umiejscowiony jest również Kołorking, stanowiący obecnie główną siedzibę Orkiestry). Choć muzyków związanych z Orkiestrą jest znacznie więcej, zazwyczaj liczba występujących waha się między kilkunastoma a dwudziestoma kilkoma. Muzyka Orkiestry płynnie i brawurowo lawiruje między iście symfoniczną potęgą a kameralnym skupieniem, między zupełnymi abstrakcjami, szumami i hałasami tzw. swobodnej improwizacji, a bardziej konwencjonalną muzyką, kipiącą od rytmów, melodii i harmonii przeróżnego pochodzenia, które potrafią spontanicznie wypływać z radości wspólnego grania tak dużej zbiorowości. Występy Orkiestry to porywające spektakle dźwiękowe, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności i często kończą owacjami na stojąco.

Tym razem Poznańska Orkiestra Improwizowana wyrusza w rejs na wody odrzańskiego portu w Cigacicach pod Zieloną Górą, by zagrać na Statku Kultury. Swoista dostojność i bogactwo sceniczne zespołu będą się świetnie komponować z malowniczą scenerią górnego pokładu barki. Sobotni koncert będzie częścią, i zarazem jednym z dwóch otwartych na szeroką publiczność efektów trzydniowego pleneru improwizatorskiego, odbywającego się na Statku Kultury w dniach 7-9 września. ImproPlener jest związany z poznańską sceną szeroko pojętej muzyki poszukującej, skupionej wokół Kołorkingu Muzycznego, i ma charakter półzamknięty, tzn. można się weń włączyć po wcześniejszym zgłoszeniu (dane kontaktowe u dołu); jedynymi warunkami są pełna, trzydniowa obecność (gwarantowany jest nocleg na statku), zapał do wydobywania nieskrępowanych dźwięków oraz (!) umiejętność słuchania.

KOimpro! ImproPlener

Drugim wydarzeniem w ramach ImproPleneru będzie niedzielne KOimpro! ImproPlener na Statku Kultury, czyli seria występów w losowanych składach i z losowo dobieranymi „tematami” improwizacji, na co również serdecznie zapraszamy. Do dyspozycji dźwiękowej uczestników Pleneru przewidziane są dwa pokłady (zamknięty i otwarty) barki zacumowanej w porcie, postawiona przez załogę statku nad samą rzeką obszerna jurta oraz wszelkie okoliczności wspaniałych cigacickich plenerów – niewątpliwie ta piękna, portowa wieś cała w ten łikend nabrzmieje od niespotykanych dźwięków. Uczestnictwo w plenerze jest bezpłatne, jednakże ilość miejsc ograniczona; występy Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej oraz KOimpro! są wydarzeniami biletowanymi.

Bilety – 20 zł
Przed wejściem na wydarzenie

Kontakt

Michał Joniec
tel. 663 661 586
(Statek Kultury)

Rafał Ziąbka
tel. 785 551 355
(Poznańska Orkiestra Improwizowana)

Borys Słowikowski
tel. 508 215 617
(Poznańska Orkiestra Improwizowana)

Do zobaczenia!

X