fbpx

Film dokumentalny „Mur” (Watch Docs 2023)

Film dokumentalny „Mur” (Watch Docs 2023)

Kiedy

sobota, 15 czerwca 2024    
20:00 - 21:30

Rodzaj wydarzenia

Mieszkająca we Włoszech polska aktorka Kasia Smutniak podejmuje ryzykowną wyprawę do jądra ciemności, towarzysząc aktywistom ratującym migrantów w zamkniętej strefie na polsko-białoruskiej granicy.

Debiutancki dokument mieszkającej we Włoszech aktorki Kasi Smutniak, to film, obok którego nie da się przejść obojętnie. Po raz pierwszy na dużym ekranie z tak bliska możemy obserwować realia sytuacji na polsko-białoruskiej granicy z punktu widzenia aktywistów szukających w Puszczy Białowieskiej zagubionych migrantów. Protagonistów „Muru” – podobnie jak samą reżyserkę – do działania popycha głęboka niezgoda na ludzkie cierpienie. Nie zważając na konsekwencje, próbują je przynajmniej ograniczyć. Kamera rejestruje wielogodzinne, często kończące się fiaskiem wyprawy do lasu, nieustanne kontrole i wszechobecne poczucie zagrożenia. Ale „Mur” to nie tylko film o tej jednej konkretnej granicy. To także osobista refleksja nad różnego rodzaju barierami i podziałami, z historią w tle. A jednocześnie – opowieść o rodzinnych związkach i poszukiwaniu korzeni.

Konrad Wirkowski

107′ 2023 Włochy

Reżyseria: Kasia Smutniak
Zdjęcia: Marella Bombini, Kasia Smutniak,
Montaż: Ilaria Fraioli
Produkcja: Fandango, Luce Cinecittà

Festiwal Objazdowy Watch Docs odwiedzi w tym roku ponad 40 miejscowości w całej Polsce. Podczas Festiwalu będzie można obejrzeć filmy z repertuaru ostatniej edycji warszawskiego MFF WATCH DOCS, a także uczestniczyć w wielu imprezach towarzyszących.

Jednym z miejsc festiwalowych jest Statek Kultury. Mamy ogromną przyjemność zaprosić Was na dwa pokazy wybitnych dzieł dokumentalnych

👉 OCEAN NA SPRZEDAŻ

reż. Matthieu Rytz

8 czerwca godz. 20.00

👉 MUR

reż. Kasia Smutniak

15.06. godz. 18.00 + dyskusja po filmie

WSTĘP NA WSZYSTKIE PROJEKCJE FILMOWE I IMPREZY TOWARZYSZĄCE JEST BEZPŁATNY.

X