Teoria i praktyka kuchni roślinnej
Jak wykorzystywać na co dzień, w zwykłej kuchni, dzikie rośliny, i jak włączyć je do zwyczajnych potraw i codziennych posiłków, nie traktując dzikiego jak czegoś od święta.
Dawniej spożywanie dzikich roślin było oczywiste i powszechne, uprawę i rolnictwo wymyśliliśmy przecież „dopiero” jakieś 12 tys. lat temu 😉
Współcześnie włączanie dzikich roślin do diety może być ciekawym urozmaiceniem żywieniowym, ale też, a może przede wszystkim, uzupełnieniem diety i składników odżywczych. Rolnictwo i przemysł spożywczy dostarcza nam dużo różnych produktów, ale pochodzą one z ograniczonej liczby gatunków roślin uprawnych, dodatkowo wysoce przetworzonych, a więc zubożonych. Korzystanie z dzikich roślin, może być więc znaczącym wzbogaceniem składników odżywczych niedostępnych na półce sklepowej.
Warsztaty odbędą się na początku czerwca, i niby wiadomo jakich dzikich roślin można się wtedy spodziewać, ale zmiany klimatu mają wielki wpływ na przyspieszenie co najmniej o miesiąc wegetacji roślin. Dodatkowo susza jest przyczyną usychania albo nie rozwijania się pełnego niektórych gatunków. Dlatego to, jakie rośliny znajdziemy i wykorzystamy podczas warsztatów może być niespodzianką.
Zajęcia będą odbywać się na Statku Kultury, większość zajęć to praktyczne zajęcia zbierania, przetwarzania, gotowania, pieczenia, smażenia, mielenia, miksowania, no i oczywiście spożywania. Będzie odrobina teorii – wstępu w postaci krótkiego wykładu w sobotę rano.
Będzie trochę o wegetarianizmie i weganizmie, o właściwościach i substancjach jakich nam dostarczają różne rośliny i różne części roślin.
Warsztaty prowadzi Ewa Drewniak, przyrodniczka i ekolożka, od 37 lat wegetarianka, prawie weganka, jedynie okazjonalnie jadająca pokarmy odzwierzęce, wykorzystująca dzikie rośliny w codziennym żywieniu.
Okrętujemy się na Statku Kultury 07.06. od godz. 18.00
Zapewniamy nocleg na pokładzie statku.
Udział w warsztatach oraz noclegi są bezpłatne.
Liczba miejsc jest ograniczona.
Prosimy o wcześniejszą rezerwację pod nr tel. 883997939.