fbpx

Barka „Irena” w Cigacicach! – spotkanie z prof. Januszewskim

Barka "Irena" w Cigacicach! - spotkanie z prof. Januszewskim

Kiedy

niedziela, 31 marca 2019    
17:00 - 19:00

Gdzie

Statek Kultury - scena dolna
ul. Portowa, Cigacice

Rodzaj wydarzenia

W piątek 31 maja do portu w Cigacicach przybije zabytkowa, (zbudowana w 1936 roku) barka „Irena”, stacjonująca na co dzień we Wrocławiu, gdzie stanowi część Muzeum Odry – będącego z kolei elementem Otwartego Muzeum Techniki.

Jako zaprzyjaźniona z Fundacją Otwartego Muzeum Techniki załoga chcieliśmy z tej okazji zaprosić Was na pokład „Ireny”, na wyjątkowe spotkanie z prof. Stanisławem Januszewskim, uznanym historykiem techniki i prezesem fundacji.

Podczas spotkania odbędzie się projekcja filmu „Dzieci Odry”, opowiadającego o życiu dzieci marynarzy śródlądowych, pracujących i żyjących niegdyś na odrzańskich jednostkach. Po projekcji poprowadzimy dyskusję z prof. Januszewskim na temat współczesnych kontekstów społecznych Odry: jak współżyją z rzeką obecni mieszkańcy nadodrzańskich regionów? jak się na niej (i nad nią) buduje, pracuje, odpoczywa?

Na pewno rozwiniemy też cigacicki kontekst spotkania, ze szczególną uwagą nawiązując, do historii i znaczenia zabytkowego mostu w Cigacicach, będącego aktualnie przedmiotem burzliwych kontrowersji, związanych z potrzebą jego remontu.

X