Wszystkie warsztaty i wydarzenia są bezpłatne!
Z A P I S Y
Możesz dołączyć do załogi zapisując się mailowo na motywrzeka@gmail.com – podaj warsztat, na który chcesz się zgłosić, wiek oraz nr telefonu lub telefonicznie 602 412 999.
Liczba miejsc ograniczona.
Motyw Rzeka, który po raz drugi gości na polskich rzekach, stanowi artystyczną platformę wymiany myśli i międzypokoleniowego dialogu w temacie rzeki. W tym roku program obfituje w wiele zróżnicowanych propozycji artystycznych, które finalnie stworzą rzeczną mozaiką myśli, obrazów, dźwięków, emocji. Jeżeli masz jakieś wątpliwości, chcesz o coś zapytać – dzwoń śmiało 602 412 999 lub wyślij maila na motywrzeka@gmail.com. :)
Szczegółowy opis wydarzeń
Alternatywny rzeczny przewodnik
Interdyscyplinarny projekt „Alternatywny rzeczny przewodnik” zakłada stworzenie alternatywnej mapy – przewodnika po okolicznych terenach rzecznych, nawiązującego do pamięci i zindywidualizowanych obserwacji wybranych mieszkańców. Projekt ma na celu zrealizowanie cyklu warsztatów artystycznych, w których uczestnicy – międzypokoleniowe zespoły twórczo-badawcze (składające się z dorosłych oraz młodzieży i dzieci) podejmą się analizy i twórczej interpretacji charakterystyki nadrzecznych przestrzeni. Efektem pracy będzie zbiór eksperymentalnych map łączących tekst i ilustracje – zindywidualizowane podejście do miejsca i jego topografii.
Warsztaty poprowadzi Patrycja Plich.
Patrycja Plich ukończyła Intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w 2016 roku. Podejmuje działania usytuowane pomiędzy mediami, w szczególności wykorzystując specyfikę i możliwości słowa oraz bezpośredniego spotkania z odbiorcą. Podłożem jej działań jest środowisko człowieka poddawane ciągłym materialnym i znaczeniowym modyfikacjom – od jego geopolitycznego do międzygatunkowego wymiaru. Współzałożycielka inicjatywy Kobalt migrating platform – jednostki badawczo-artystycznej.
Uczestniczka wystaw i festiwali, m.in. Międzynarodowe Biennale Sztuki Mediów WRO (Wrocław, 2017), La Nuit de l’Instant (Marsylia, Francja, 2017), Malta Festival (Poznań, 2016 i 2017), Potajemnie umiłowane idee (PBG Gallery, Poznań, 2016) oraz pobytów rezydencyjnych – Centrum Kultury Zamek (Poznań, 2019), Serde Residency (Aizpute, Łotwa, 2017); Sorry, we have no rooms available (Użhorod, Ukraina, 2017). Laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017) oraz Stypendium Artystycznego Miasta Poznania (2019).
Salon B
Salon B to transdyscyplinarny eksperyment, platforma popularyzująca fermentację, miejsce refleksji nad nierozerwalnym splotem dwóch różnych kultur: bakteryjnej i ludzkiej. Salon B to otwarte warsztaty łączące ze sobą dwa pradawne elementy kultury człowieka: wytwórstwa biżuterii i fermentacji pożywienia. Salon B to okazja do własnoręcznego wykonania osobistych ozdób z naturalnych materiałów, również tych pochodzących z rzeki. Tak powstałe artefakty nasączone żywymi koloniami bakteryjnymi, po wysuszeniu staną się drzemiącymi starterami kulturowymi potrzebnymi do przygotowania chleba, kefiru, jogurtu czy kwaśnego mleka. Dla romantyków może to być symbol zaślubin człowieka z wszechobecnymi mikroorganizmami. Pragmatycy zadowolą się odkryciem poręcznego sposobu przechowywania starterów fermentacji oraz sposobnością do wykonania oryginalnego podarunku dla najbliższych.
Warsztaty poprowadzi Agnieszka Pokrywka
Agnieszka Pokrywka z wykształcenia jest fizyczką, krytyczką sztuki i animatorką filmową. Praktyka uczyniła z niej twórczynię multimedialną i menedżerkę kultury. Uparcie twierdzi, że granice między dziedzinami są tylko umowne. W swoich działaniach szczególnie interesują ją eksperymentalne formy partycypacji i hierarchii społecznych. Obecnie współtworzy multimedialne studio Super Eclectic i nomadyczne laboratorium fermentacji społecznej Ferment Lab. Dotychczas brała udział w projektach, wystawach i festiwalach na pięciu różnych kontynentach. Obecnie mieszka i pracuje w Helsinkach, ale uczy się reportażu w Warszawie.
TU i TERAZ
Warsztat performatywny TU i TERAZ to przestrzeń dla ciała i ducha. Spotkanie >>w sobie<< w otoczeniu innych osób. Poprzez różne ćwiczenia performatywne, techniki mindfulness i autorskie narzędzia pracy ze sobą – będziemy docierać do swojego wewnętrznego głosu, indywidualnej ekspresji twórczej, a co za tym idzie pełniejszej świadomości siebie i emocji, które się w nas pojawiają.
Warsztaty poprowadzi Maja Okamgnienie
Maja Okamgnienie – matka, performerka, nomadka. Wiodącym środkiem jej ekspresji jest performance. Jej działania wnikają w przestrzeń miejską i społeczną. Szczególnie ważny jest dla niej moment prawdy, przestrzeń, która powstaje między artystą i widzem. Jej aktywności przyświecają słowa Sloterdijk’a: „pierwotną wspólną aktywnością ludzką nie jest polowanie, seks, wychowywanie dzieci, i na pewno nie rolnictwo, hodowla czy przemysł ale wytwarzanie oddźwięku między tymi, którzy żyją razem.” Jej prace były pokazywane w znaczących ośrodkach sztuki w Polsce, m.in. Galeria Arsenał w Poznaniu, BWA w Zielonej Górze, BWA w Gorzowie Wielkopolskim, Galeria Labirynt w Lublinie oraz w równie znaczącej przestrzeni ulicy, barów, bunkrów i relacji społecznych. Jest tu i teraz. W drodze.
Koncert „UNITY – JEDNOŚĆ”
Magia dźwięku, pierwotnych wibracji, częstotliwości natury i świata – harmonizuje i koi, naturalnie wspomaga organizm i psychikę w powrocie do stanu równowagi. Jedność z naturą, jedność z każdym momentem, z każdym stanem, w którym jestem, z każdą cząstką siebie, z każdym fragmentem swojego ciała, z każdym przejawem siebie w drugim człowieku i każdym przejawem drugiego człowieka w sobie.
Czysta obecność i uważność to nie stan, a bycie, życie prawdą, dostępną w każdej chwili. Prawdą, która przypomina mi o jedności właśnie.
Magdalena Pytkowska zaprasza na sesję relaksu, zanurzenie w dźwiękach, które przenoszą nas do przestrzeni harmonii oraz pomagają ponownie poczuć łączność ze sobą i jedność ze wszystkim co JEST. Towarzyszyć jej będą gongi tybetańskie i misy dźwiękowe o działaniu terapeutycznym (instrumenty z kilkuwiekową tradycją) oraz inni muzyczni przyjaciele, tj. bęben oceaniczny, sansula, kalimba, tank drum, ksylofon, grzechotki, dzwonki rurowe, dzwoneczki Zaphir, tingsza :)
Korzyści z sesji zanurzenia w dźwiękach gongów i mis:
- harmonizacja
- zniwelowanie napięcia
- stabilizacja pracy układu nerwowego
- regulacja gospodarki wodnej organizmu
- oczyszczanie uaktywniając wydalanie toksyn z organizmu
- pobudzenie krążenie płynów ustrojowych = poprawia ukrwienie tkanek
- przyspieszenie procesy gojenia ran, czy np. zrastania kości.
- wzmocnienie sił witalnych
- synchronizacja pracy naszych półkul mózgowych w zakresie częstotliwości alfa a przy dłuższym słuchaniu – theta
- neutralizacja skutków nagromadzonego stresu
- poprzez wejście w stan głębokiego relaksu i odprężenie, pomaga na powrót połączyć się z INTUICJĄ, a co za tym idzie uruchomićproces zmian w życiu, podjąć ważne decyzje, otworzyć się na coś nowego, na podążanie drogą duszy
jest to przede wszystkim czas tylko dla Ciebie, na relaks i odprężenie oraz przyjemność płynącą z dźwięków świata :)
Przeciwwskazania:
- wszczepiony rozrusznik serca
- sztuczne zastawki serca
- osoby po przeszczepach narządów
- I i III trymestr ciąży
Zalecana konsultacja ze swoim lekarzem w przypadku:
– epilepsji – możliwa obecność z opiekunem
Ubierz się wygodnie, bo sesji najwygodniej jest doświadczać leżąc.
Koniecznie weź również ze sobą matę/karimatę oraz koc/śpiwór, ewentualnie poduszkę.
Koncert poprowadzi Magdalena Pytkowska
Jestem…. No właśnie :) Na dziś czuję, że docieranie do sedna to przygoda na całe życie. Być może nie jedno. :) A żyjąc w tym życiu odkrywam, eksploruję, doświadczam, tańczę, śpiewam, gram, zmieniam się, uczę poprzez relacje, joguję, gotuję, i wiele innych zwyczajnych rzeczy robię na co dzień. Na ten moment na mojej drodze zajmuję się towarzyszeniem ludziom w pokonywaniu barier na drodze ich wzrastania i rozwoju, poznawania siebie oraz życia w zgodzie ze sobą, poprzez psychoterapię tańcem i ruchem, oraz wykorzystanie mocy wibracji i dźwięków. Uczyłam się i doświadczałam również terapii Gestalt. Ukończyłam 4-letnie szkolenie DMT w Polskim Instytucie Psychoterapii Tańcem i Ruchem (Warszawa), oraz roczny Program Pomocy Psychologicznej w ujęciu Gestalt (Kraków). Uczestniczyłam i nadal uczestniczę w wielu warsztatach i szkoleniach z obszarów pracy z ciałem, ruchem, głosem, twórczą ekspresją emocji. W obszarze moich aktywności jest praca terapeutyczna, indywidualna i grupowa, organizuję i prowadzę również warsztaty rozwoju osobistego, duchowego, medytacje oraz kręgi kobiet. W kontakcie z drugim człowiekiem kieruję się holistycznym ujęciem człowieka, jako Istoty fizycznej, emocjonalnej oraz duchowej. Uwielbiam naturę, wieś, kocham być blisko ziemi, drzew, w lesie. Z zaciekawieniem obserwuję życie, wciąż ucząc się uważnie w nim uczestniczyć, słyszeć, widzieć, być obecną, doświadczać chwilę po chwili, czując, przeżywając, prawdziwie i w zgodzie ze sobą.
Do zobaczenia przy rzece!
Projekt jest dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerzy lubuskiej edycji to BWA Zielona Góra, Port Cigacice, Gmina Sulechów, OSiR w Sulechowie, Kobalt migrating platform, Ferment Lab, Siostry Rzeki.